Főoldal / Gyereknevelés / Nem eszik a gyerek? 3 tuti tipp, ami segíthet
eszik

Nem eszik a gyerek? 3 tuti tipp, ami segíthet

A kisgyerekek étkeztetése nem egyszerű feladat. Minden anyuka és apuka rémálma a válogatós és étvágytalan gyerkőc.

Finom falatok ide vagy oda, a gyerekek megmakacsolhatják magukat. Nem esznek, feszengnek az asztalnál, el akarnak menni, esetleg még a mécses is eltörik.

De mit is tehetünk annak érdekében, hogy ne traumaként élje meg az evéseket a család legkisebb tagja?

Ennek a problémának a kezelésére hoztunk most 3 tuti tippet!

Mielőtt belekezdenénk, fontos észben tartani, hogy egy gyermek gyomra sokkal kisebb, mint egy felnőtt emberé. Nem kell megijedni, ha azt a 2 db óriási rántott húst nem eszi meg az unoka, hiszen még a nagypapának is komoly gondot okoz a legyűrése. Tehát első körben figyeljük arra, hogy a korának és a fejlődésének megfelelő mennyiségű ebédet kapjon a gyermekünk.

gyerek

1. Tegyük izgalmassá az étkezést!

Mikor van itt az ebéd ideje ? Hát persze, amikor a legnagyobb játékban van az ember. Kinek van kedve enni, amikor éppen megtalálta a kalózok rejtett kincsét a kertben? Viszont ha játék az étkezés, garantáltan lesz hozzá kedv is!

Két játékötlet:

  • A szendvicsből készíts kis katonákat. Töltsd be a gazda szerepét, a falatok a csibék, a gyerek pedig a róka. Míg te szándékosan nem arra nézel, a róka mindig elcsen egy csibét, azaz sorra fogynak a tányérról a falatok.
  • Másik ötlet, hogy amíg becsukod a szemed, hipp-hopp, el fog tűnni egy falat. Láss csodát, meg fog történni, és a gyerek élvezi majd a kis turpissággal végzett varázslatot.

Bármilyen játék zajlik is, fontos, hogy a jó hangulat ellenére is figyelj arra, hogy ne legyen túl nagy hahotázás, és ne szaladgáljon a gyerek az asztal körül, mert balesetveszélyes, a falat könnyen félremehet.

2. A gyerek étkezése helyett

Figyeljünk a sajátunkra, azaz a példamutatásra. A gyereknek is nagyobb kedve lesz enni, ha közösen, megterített asztalnál, jó hangulatban zajlik az étkezés. Nagyon fontos, hogy az étkezések előtt semmiképpen se legyen kiabálás vagy veszekedés. Gondoljunk csak bele, kinek van kedve idegesen, morcosan vagy sértődötten enni? Igyekezzünk minél nyugodtabb környezetet teremteni.

gyerek

3. Felejtsük el a zsarolást, a könyörgést, és a tukmálást!

  • „Csak egyet a kedvemért.”
  • „De hát neked csináltam, és te meg sem kóstolod.” 
  • „Ha megeszed a brokkolit, kapsz desszertet.”
  • „Addig nem állsz fel az asztaltól, amíg meg nem ettél mindent.”
  • „Neeeeem, nincs benne répa!”

Ismerősek ezek a mondatok? Adott pillanatban akár még működőképesnek is tűnhetnek, hosszú távon viszont elmondhatatlanul károsak. Ha azzal zsaroljuk a gyereket, hogy csak akkor kap csokit, ha megeszi a zöldséget, azzal csak azt érjük el, hogy a brokkolit leértékeljük, a csokit pedig fel. Ugyanígy teljesen felesleges dicsérgetni is azért, mert megevett valamit – az evés nem teljesítménytúra.

Szülőként érdemes minél gyerekbarátabbra szabni a kicsik étrendjét, szem előtt tartani, mi a kedvencük, minek volt korábban is sikere. De még az odafigyelés sem visz mindig sikerre. Legyünk türelmesek és mondjuk el nekik, hogy miért is fontos az evés. De ezt se úgy, hogy ha nem eszel gyenge és beteg leszel. Ne kényszer legyen az ebéd!

Azt is érdemes megjegyezni, hogy a gyerekek gyomra nem annyira ellenálló még bizonyos ételekkel, fűszerekkel szemben, mint a felnőtteké. Ha nem szereti a csípős lecsót ne tegyünk bele erőset. Szedjünk külön a gyereknek, vagy mindenki saját maga ízlése szerint fűszerezze a tányérjában lévő ételt. Kevés só és minimális bors, nem kell több, a porontyok még nem értékelik az ízesebbnél ízesebb fogásokat. Idővel mindent úgyis fel fog fedezni saját magától. Egyes ételekhez fel kell nőni, hogy meg tudjuk szeretni.

Szintén fontos, ha valami nem guszta, nem ízlik a gyereknek esetleg azt mondja, hogy nem jó az illata, ne szidjuk le, próbáljuk megérteni, hogy miért nem tetszik a gyerekünknek.

gyerek

Nézd meg ezt is!

Fogyokúra

Hogyan nyerd vissza a súlyodat?

Az ünnepek, stresszes időszakok vagy egyszerűen a mindennapi rohanás miatt sokan érezzük úgy, hogy kicsúszott …