Biztosan te is megtapasztaltad már, hogy amikor valakit ásítani látsz, rád is automatikusan átragad. De miért történik ez? Miért van az, hogy egy ilyen egyszerű, de mindenkit érintő dolog ennyire nagy hatással van ránk? Cikkünkben megpróbáltunk utánajárni, miért ásítunk, amikor mások is!
Mit kell tudni az ásításról?
Az ásítás az egyik legelterjedtebb és leggyakoribb testi reflex, egy hirtelen és nagy lélegzetvétel, amelyet általában kimerültség, unalom vagy stressz okoz. Nemcsak az emberek, de az állatok is ásítanak.
Miért ragadós az ásítás?
A jelenséget számos kutatás vizsgálta már. Az eredmények szerint a ránkragadt ásítás valójában egy szociális jelenség. Az agyunk egy olyan területe aktiválódik, amely felelős az empátia és a társas viselkedés szabályozásáért. Amikor valakit ásítani látunk, az agyunk egy „tükröző” mechanizmusa kapcsolódik be, ami miatt mi is ásítani kezdünk. Ezért is beszélhetünk „társas ásításról” .
Összefoglalva tehát: ásítás közben sokszor az agyunk egy olyan területe lép működésbe, amely felelős az empátia és a társas viselkedés szabályozásáért. A társas jellege azt jelzi, hogy az embereknek szükségük van a közösségre, és a társas interakciókra. Az ásítás tehát nem csak egy egyszerű testi reflex, de az emberek közötti kapcsolatok fontosságára is rámutat.