Guggolós, pottyantós, ülős
A vízöblítés elvén működő toalett a világon sokféle formában terjedt el a használati pozitúrától függően. Az angol WC-t ülő pozícióban kell használni, míg Ázsiában, Afrikában és az arab országokban a guggolós típus terjed el. Ezek tökélyre fejlesztésében egyértelműen a japánok viszik a prímet. A “minigolfnak” vagy “óriás papucsnak” nevezett japán guggolós toalett az elejére szerelt fedőlaptól még higiénikusabb. Az angol WC-t pedig ma már wellness berendezésekké fejlesztették, a technológia iránti megszállottságuknak köszönhetően. Többek között vízmelegítő, levegőszárító, ülőkemelegítő, vízsugár-szabályozó funkció is megtalálható a WC karfán, sőt számos egészségügyi érték mérését is elvégzi a high-tech toalett Japánban.
De honnan ered a „wc” kifejezés?
A WC az angol water closet szóból ered, ami azt a helyiséget jelöli, ahol olyan vízöblítéses eszköz található, amely az emberi végtermék eltávolítására alkalmas. Ne lepődjünk meg azonban, ha a különféle kontinenseken a WC feliratú ajtót feltépve egészen meglepő megoldások fogadnak, ahhoz képest, amit megszoktunk.
pár fotó innen:
Tibetben egészen egyszerű megoldást választottak:
A japánok elég hasonló megoldást találtak:
Indiában is szeretnek guggolni a reggeli kávé után:
Bár a fenti képek elég furcsának tűnhetnek, és nehezen tudjuk elképzelni, hogy guggolva végezzük el a dolgunkat, de állítólag sokkal egészségesebb, mert kevesebb feszítéssel és erölködéssel jár a művelet.
Azért a fenti képek után, talán mégis jobban értékeljük a nálunk használt illemhelyeket, nem igaz?