Ahogy a mondás tartja, aki Márton napon nem eszik libát, az egész évben éhezik. De honnan ered a szokás? Miért épp liba? És mi köze az időjárásnak Márton napjához? Utánajártunk!
November 11-e, azaz Márton napja ősidők óta a mezőgazdasági év vége, a téli évnegyed kezdő napja. Ekkor zárták le az éves gazdasági munkákat, ilyenkor vette kezdetét a téli pihenő időszak. A cselédek megkapták az éves bérüket, ráadásként pedig egy libát.
Márton napján országszerte lakomákat rendeztek. Úgy tartották, minél többet isznak és esznek, annál több erőt és egészséget visznek magukba. Ha pedig liba nem került a tányérra, kétségkívül éhezést ígért a következő év. A liba-lakomáról az első írásos beszámoló 1171-ből származik.
Mi köze Mártonnak a libákhoz?
A legenda szerint a római császár katonájaként szolgáló Márton egy hideg téli estén odaadta köpenye felét egy koldusnak. Aznap éjszaka megjelent álmában Jézus, a koldus alakjában. Ennek hatására Márton Isten szolgálatába állt.
Jósága miatt az alázatos misszionáriust püspökké akarták szentelni. A monda szerint a szolgalelkű Márton ennek hírét vette, és a ludak óljában bújt el, a szárnyasok azonban gágogásukkal, szárnyuk verdesésével óriási zajt csaptak, így elárulták a rejtekhelyét.
Mártont 371-ben püspökké szentelték.
Mit jósol Márton-napja a közelgő télről?
A népi hagyomány úgy tartja, ha Szent Márton „fehér lovon érkezik”, azaz ezen a napon leesik a hó, akkor enyhe tél lesz, viszont amennyiben „barna lovon nyargalász”, vagyis nem havazik, akkor kemény, havas télre számíthatunk. Egy másik mondás szerint pedig: „Márton napján, ha a lúd jégen jár, akkor karácsonykor vízben poroszkál“.
De hogyan is néz ki egy tökéletes liba-lakoma?
Amennyiben az éhezés nincs ínyedre, készíts te is november 11-re egy mennyei sült libát. Ha nincs benne rutinod, semmi gond, segítünk! Nézzük is a receptet!
Hozzávalók:
- 1 szép nagy liba
- 2 nagy fej vöröshagyma
- 1 csokor majoránna
- 2-3 fej alma
- só
- bors
Elkészítés:
A libát mosd át jó alaposan, majd kívül-belül sózd és borsozd. Az almákat magozd ki, negyedeld fel, forgasd a majoránnába, majd rendezd el a libában. Ezután egy érdekes performansz következik: hústűvel húzd minél kisebbre a liba hasi nyílását, valamint a lábakat és a szárnyakat kösd minél közelebb a testhez.
Ha ez megvan, melegítsd be a sütőt 175 fokra, és tolj be az alsó szintre egy tepsit, benne a felkarikázott hagymával, valamint egy ujjnyi vízzel. Tedd a libát a tepsi fölé, és kezdd el sütni. Sütés közben időnként forgasd, valamint locsold meg egy kis sós vízzel, hogy a bőre jó sós és ropogós legyen.
A tepsiben felgyülemlett léből készíts barna mártást, mellé pedig knédlit, lila káposztát, a lakoma úgy lesz az igazi.