Főoldal / Házi Praktikák ! / Mi a különbség a lángolt és a füstölt kolbász között?
kolbász

Mi a különbség a lángolt és a füstölt kolbász között?

A kolbász tisztára mosott disznóbélbe vagy műbélbe töltött, apróra vágott vagy darált húsból és szalonnából készült, sóval, általában fűszerpaprikával és egyéb fűszerekkel készült húskészítmény. A kolbászfélék füstöléssel történő tartósítása régi élelmiszer-technológiai eljárás, amely Európa legtöbb részén elterjedt, szerves része az európai konyhának. Házi változatát Magyarországon rendszerint a disznóvágások alkalmával készítik, elsősorban tartósítás céljából, de a disznótoros elengedhetetlen részének is számít.

A hazai kínálat tetején kitartóan őrzi a helyét a csabai és a gyulai. 

Ezek az egyébként egy tőről fakadó termékek ma már eredetvédelem alá tartoznak. A különbség a két húskészítmény között pusztán annyi, hogy a Békéscsabán gyártott kolbászt általában csípős paprikával fűszerezik, jellegzetes ízét pedig a köménymag adja. A Gyulán gyártott gyulaiba viszont borsot is tesznek.  A magyar gasztronómia azonban igen színes, vidékenként változatos, ezért nem csoda, ha nem mindenki követi ezeket a receptúrákat. Minden családnak megvan a saját kedvence, amit most fejlesztett ki, vagy generációk óta nagy gonddal őriz.

Kolbász variációk

A kolbászkészítés alapvetően egyszerű folyamat, bárki nekifoghat különösebb tapasztalat nélkül is. Ebből adódik a végtelen variálhatósága is. Bármely állati eredetű vagy műbélbe töltött vagdalt, darált, fűszerezett húst nevezhetünk kolbásznak. Ma még a hús sem kötelező hozzávaló. Léteznek már különféle vegetáriánus kolbászok is – más kérdés, hogy ezeket sokan legszívesebben megfosztanák a kolbász elnevezéstől.  

De mi is a különbség a füstölt és a lángolt kolbász között?

Füstölt kolbász

Keményfa fűrészporon, maximum 20 fokon történő (hideg füst) füstölés, a füstölési idő pedig 8-20 óra. Azaz a kolbászokkal egy légtérben fűrészport gyújtanak be, vigyázva arra, hogy ne legyen a hőmérséklet 20 foknál magasabb. A füstölést több részletben is végezhetik! Füstölés-szellőztetés-füstölés! A füstölési módból adódik, hogy a kolbász még füstölés után is folyamatosan szikkad, veszít a nedvességtartalmából, így némi időre van szükség a végleges íz és állag eléréséhez. Bükkfa, illetve gyümölcsfa fűrészpor a legalkalmasabb a kolbász füstölésére.

Lángolt kolbász

Hasonló a hidegfüstöléshez, azonban a lángolt kolbász egy rövid, intenzív érlelési, füstölési eljárással készül. Ilyenkor a lángolt változat gyorsan elveszti nedvességtartalmát, és térfogatát, kissé megszikkad, így azonnal száraz lesz.

kolbász

Nézd meg ezt is!

Sütőtökös receptek

5 egyszerű sütőtökös recept, amit imádni fogsz

A sütőtök az őszi-téli szezon egyik legkedveltebb alapanyaga: nemcsak finom, de egészséges és számos fogás …