Főzés után nem szeretjük elöl hagyni az ételt az asztalon. Sokan, ha csak tehetnék, egyből a hűtőbe raknák, főként ha az étel elkészítése után nem sokkal el kell menni otthonról. De mégis miért nem szabad ezt meglépni? Miért szigorúan tilos a még meleg ételt a hűtőbe tenni? Eláruljuk!
Mi történik, ha a meleg étel a hűtőbe kerül?
A hűtés lényege, hogy az ételeket védjük a kórokozóktól, a gyors romlástól, valamint hogy a bennük található tápanyagokat minél hosszabb ideig megőrizzük. A gyors hűtéssel azonban ezeknek épp az ellenkezőjét érhetjük el, hiszen a meleg ételek hűtőbe rakása jelentős egészségügyi kockázatokkal járhat.
A forró ételek a hűtőben hűlve veszítenek tápanyagértékükből, a szalmonella baktérium pedig gyors terjedésnek indulhat. Ráadásul a meleg levegő áramlása miatt a hűtőben tárolt egyéb, érzékeny élelmiszerek is megromolhatnak. Gondolunk itt például a tojásra, tejtermékekre, húsokra vagy a felvágottakra.
Mikor kerülhetnek a friss ételek a hűtőbe?
Jó hír, hogy a langyos vagy közepesen meleg ételek már bekerülhetnek a hűtőszekrénybe, sőt. Két óránál tovább nem érdemes szobahőmérsékleten tárolni az ételt, a baktériumok ugyanis ennyi idő után a szabad levegőn is terjednek.
Hogyan gyorsítható fel az ételek lehűlése?
Ha el kell mennünk otthonról és nem tudjuk kivárni, míg lehűl az étel, vagy a nagy forróságban nem lesz langyos két órán belül, gyorsítsuk meg kicsit a folyamatokat! Van három szuper tippünk!
- Ahogy elkészül az étel, egyből osszuk kisebb adagokra.
- Tegyük az ételt alacsony magasságú edénybe, ételtároló dobozba. A magas falú edényekben ugyanis az ételek lassabban hűlnek, így könnyebben elkezdenek szaporodni a baktériumok.
- Az étellel teli edényt tegyük hideg vízbe.