Gondolkodtál már azon, hogy bizonyos használati tárgyaidat milyen gyakorisággal kellene tisztítanod, esetleg mikor kellene végleg megválnod tőlük?
Mindennapos eszközeink, mint például a fogkefe vagy a mosogatószivacs, számos kórokozónak adhatnak helyet, ha nem figyelünk a rendszeres cseréjükre.
Nos, ebben a cikkben eláruljuk, hogy mikor van az a pillanat, amikor érdemes búcsút inteni tárgyainknak.
Mosogatószivacs
Ha nincs mosogatógéped, akkor a szivacs bizony gyorsan elhasználódik.
Rengeteg piszkos edénnyel és evőeszközzel találkozik, így valóban érdemes végiggondolni, hogy pontosan mikor ajánlott cserélni és egyáltalán érdemes-e tisztítani?
Nem meglepő, hogy a szivacsokon miért telepszik meg ennyi kórokozó, hiszen ezek a tárgyak általában nedvesek, melegek és sok, már erjedésnek indult étellel érintkeznek.
Bármennyire is úgy gondolod, hogy tiszta a szivacsod, ajánlott 2 hetente lecserélned. Közben pedig figyelj arra, hogy alaposan elmosd, és lehetőleg szárítsd meg, ne maradjon nedves.
Ágynemű
Sokan a reggeli zuhany hívei, mások az átlagosnál jobban verejtékeznek, esetleg háziállattal osztják meg a fekhelyüket – számukra hatványozottan fontos a gyakori ágyneműcsere. A túl ritkán váltott ágynemű allergiát, de akár bőrfertőzést is okozhat. Ha tehetjük heti rendszerességgel húzzunk tiszta ágyneműt.
Törölköző
A törölközőknek igen gyakori mosásra van szüksége: minimum minden harmadik nap cserélni kell őket. Hiszen minden egyes kézmosás vagy zuhanyzás alkalmával kórokozók kerülnek rá. És ugyanúgy, mint a szivacs esetében, legtöbbször nedvesek, ezáltal könnyebben piszkolódnak is.
Sminkkellékek
Bizony, a sminkcuccok sem tartanak örökké. A szemhez szánt termékeket például felbontás után maximum 3 hónapig szabad tartogatni, hogy elkerüld a fertőzést okozó baktériumok elszaporodását. A por alapú sminktermékeknél ezzel szemben 2 év a határ, a folyékony és krémes kozmetikumoknál pedig körülbelül egy évvel számolhatsz.
Porszívó szűrő
A porszívó karbantartása sokak számára megáll a porzsák kiürítése után, pedig a szűrőre is érdemes odafigyelni, mivel ha eltömődik, lőttek a takarításnak! Ezt 3-6 havonta célszerű típustól függetlenül cserélni vagy kimosni.
Fogkefe
A fogkefét legkésőbb minden harmadik hónapban le kell cserélni. Abban az esetben, ha valaki beteg volt, például megfázott, vagy influenzán esett át, mindenképpen cserélje régi fogkeféjét.
Párna
Hiába a párnahuzat, a párnákban lerakódik az elhalt hámszövet, a poratka, a por és a többi szennyeződés. Azokat a párnákat, amiken alszol, kétévente cseréld le, a díszpárnákkal viszont tovább is várhatsz, ha nincs semmi bajuk.
WC-kefe
A WC-kefét illetően nincsenek kőbevésett szabályok. Amint kezd látványosan szennyezett lenni, vegyél helyette újat, hiszen igazi bacitanyának számít.