Főoldal / Házi Praktikák ! / Beteg a szobanövényed? Így mentsd meg!
növény

Beteg a szobanövényed? Így mentsd meg!

Előfordul, hogy a legnagyobb odafigyelés és ápolás ellenére is megbetegednek szeretett növényeink. De milyen betegségek áldozatául esnek a leggyakrabban a cserepes növények, és mit tehetünk ellenük? Ebben szeretnénk néhány jó tanácsot adni!

1. Levéltetű 

Apró, 1-3 mm barna, fekete, zöld vagy szürke állatkák, amelyek elképesztően gyorsan képesek szaporodni és terjedni, egyik növényről a másikra. A növények nedveit szivogatják, főként a még puha, fiatal leveleket, szárrészeket kedvelik. A fertőzött levelek ragadósak lesznek, besodródnak, majd idővel elszáradnak. Rendkívül veszélyes kártevők, mivel akár még vírusokat is hordozhatnak. 

A meleg, száraz idő kedvez nekik, jellemzően ilyen levegőjű környezetben jelennek meg. 

Vegyszeres kezeléssel távolíthatók el legkönnyebben. Viszont ha nem akarod, hogy növényeid vegyszerrel érintkezzenek, gyakran zuhanyoztasd őket langyos vízzel. Ezeket a fürdőket a levéltetvek nem igazán kedvelik.

2. Lisztharmat

Egy gombabetegség, mely a leveleken, a száron, sőt még a virágon is fehér, festékszerű bevonatot képez. Nem lehet eltávolítani a növényről, nem is érdemes próbálkozni vele. A gombás területek bizonyos idő elteltével megbarnulnak, elhalnak, majd a növény is elpusztul. 

A lisztharmat a meleg, párás környezetet kedveli. Fogékonyak a betegségre a pozsgások, a begónia, a verbéna, de a cserepes rózsa is. 

A legeredményesebb megoldás, ha a fertőzött növény beteg leveleit levágod, az ollót minden vágás előtt fertőtleníted, a növény megmaradt részét pedig gombaölő szerrel kezeled.

3. Szürkepenész

növény

Főként a növény levelén, szárán fordul elő, de a virágokon is megjelenhet ez a gombaféle. A megbetegedett növényrészek felszínén sűrű, puffadt penészréteg alakul ki. 

Könnyen, akár légmozgás által is terjedhet. Kifejezetten fogékony rá az ibolya, de tulajdonképpen bármelyik növényen előfordulhat. 

A szürkepenész kedveli a meleg, fülledt, nagy páratartalmú környezetet. Ha meg akarod előzni a betegség kialakulását, rendszeresen szellőztess és ne tartsd a növényeidet túlságosan közel egymáshoz. Ha már megbetegedett a növény, a beteg részeket el kell távolítani. 

növény

Nézd meg ezt is!

Sütőtökös receptek

5 egyszerű sütőtökös recept, amit imádni fogsz

A sütőtök az őszi-téli szezon egyik legkedveltebb alapanyaga: nemcsak finom, de egészséges és számos fogás …