Szeptemberben a sulival együtt beindul a tetűinvázió is! A gyerekek a közös játék, sportolás, tanulás közben hihetetlenül könnyen átadják egymásnak az élősködőket, így az apró buksikat ellepik a cseppet sem barátságos rovarok.
Hogyan lehet megelőzni, hogy a gyerekek hazavigyék a tetűt, és ha már beütött a baj, hogyan lehet búcsút inteni a parazitáknak? Csak olvass tovább, és megtudod!
Mit érdemes tudni a tetvekről?
A tetvek apró, hatlábú parazita rovarok. Zárt közösségekben gyorsan, járványszerűen terjednek, főként az iskolákban, óvodákban.
A tetvek vérszívással táplálkoznak, ami bőrviszketést okoz, és allergiás bőrreakciót vált ki. Amikor a paraziták lerakják petéiket a hajszálak aljára, a fehér serkék a hajhoz tapadnak, amelyből körülbelül egy hét múlva kikelnek a tetvek.
A fejtetvek könnyen terjednek gyermekről gyermekre a fejjel való szoros érintkezés, fésűk, hajjal érintkező tárgyak, törölközők vagy akár plüssállatok révén. A fejtetű nem terjeszt fertőző betegségeket, de rendkívül kellemetlen fejviszketést okoz.
Hogyan lehet azonosítani a tetveket?
Ha a gyerek rendszeresen vakarózik, illetve a fején és a testén jellegzetes vakarózási nyomok láthatók, mindenképp jó, ha felmerül a fejtetvesség gyanúja.
A gyanakvás eloszlatása érdekében a hajat lazán szét kell bontani, és elsősorban a fülek melletti, mögötti területet valamint a tarkót szükséges átvizsgálni. A serkék és a kifejlett tetvek a barna és fekete hajúakon szabad szemmel is könnyen észrevehetők, a világosabb hajúaknál viszont már fokozott figyelem szükséges.
A fejtetvesség megelőzése és kezelése
A hatékony védekezés alapja a gyermekközösségek rendszeres, gondos szűrővizsgálata. A fertőzött gyerek kezelésén kívül fontos kideríteni, hogy a tetvességet kitől kaphatta el, és kinek adhatta át. A vizsgálatot és a védőszerek használatát a megelőzés érdekében ki kell terjeszteni a megfertőzött gyerek egész környezetére, illetve a vele rendszeresen érintkezőkre is.
A fejtetvességnél a haj kezelése a legfontosabb, de mivel a fejtetű gyakran a jellegzetes használati tárgyak közvetítésével is terjedhet, ezért ezek fertőtlenítését is el kell végezni.
A tetűirtó hajszesz kezelésre és megelőzésre is egyaránt alkalmas. A készítmény megőrzi a tetűirtó hatást a következő hajmosásig, adott estetben akár hetekig is, és elpusztítja a tetveket, mielőtt azok leraknák petéiket. A hajjal érintkező használati tárgyakat, például hajkefét vagy fésűt a tetűirtó hajszeszbe mártva lehet fertőtleníteni.