Mosni vagy nem mosni? Ez az egyik leggyakoribb kérdés, ami szöget üt az ember fejében a ruhavásárlás után. Ha eddig nem voltál biztos a dologban, a válasz: határozott igen!
Attól, hogy egy ruha új, még nem feltétlenül patyolattiszta. Előfordulhat például, hogy a gyártás során felhasznált anyagok nyomokban továbbra is megtalálhatók benne, ezért viselése allergiás reakciókat válthat ki.
A legnagyobb ruhamárkák olyan helyeken gyártják a termékeiket, ahol hatalmas a forgalom. Rengeteg ember, teherautó és gyár koncentrálódik relatíve kis helyen. A gyárak körül finoman szólva is megkérdőjelezhető a levegő minősége, a varroda szellőzését pedig jellemzően a nyitott ablakkal oldják meg, így a szennyező anyagok ott keringenek, ahol a pólónkat varrják, és biztosan rátapadnak a textilszálakra.
Festékanyagok, miatt is érdemes a mosógépbe dobni az újonnan szerzett darabot, mivel az új ruhák felületén gyakran festékmaradványok maradnak, amelyek nem szívódnak fel teljesen a festési folyamat során. Éppen ezért, ha elmulasztod a mosást, a bőröddel érintkezve kiütésszerű allergiás reakciót okozhatnak, vagy összefoghatják a többi ruhadarabodat.
Baktériumok és paraziták is lehetnek a képben. Sosem tudhatod, hogy új szerzeményed anyaga milyen láthatatlan veszélyforrásokat rejt magában. Ha mások is felpróbálták előtted, megeshet, hogy baktériumok népes hadai vagy akár tetvek vertek benne tanyát. Persze nem kizárt, hogy megúszod potyautasok nélkül, de miért kockáztatnál? Egy magas hőfokú mosással sok fejfájástól kímélheted meg magad.
Az első mosásnál arra figyelj, hogy külön mosd az új ruhákat. Így elkerülheted, hogy a vegyszerek és festékanyagok más mosnivalókat is beszennyezzenek.
Mosd ki a second hand ruhákat is. Bár a használt cuccokat általában kitisztítják az eladás előtt, a biztonság kedvéért úgyis tanácsos kimosni őket. Ha másra nem is lesz jó, legalább kizárhatod annak a lehetőségét, hogy a családtagjaid esetleg allergiás reakciót kapjanak a bolt által alkalmazott mosó- és öblítőszertől.