A szeptember a tetvek hónapja! Ahogy beindul a suli, és a lurkók találkoznak egymással, azzal egyidejűleg az élősködők is beülnek az iskolapadba, megkeserítve ezzel mind a gyerekek, mind a családtagjaik életét. A rovarok fertőző betegséget bár nem terjesztenek, sok testi-lelki kellemetlenséget okoznak, így jó őket elkerülni, ha pedig ez nem sikerült, jobb tőlük mielőbb megszabadulni.
A fejtetű mindenhol ott van
Minden jel arra utal, hogy fajunk kialakulása óta együtt élünk a tetvekkel. Ezt bizonyítja az ókori fésűk fogazatának méretezése is. Nagy valószínűséggel a szépítkezési eszközt a tetvek eltávolítására használták.
A vérszívók az egész világon megtalálhatók. Leggyakrabban a rossz higiénés környezetben élők között jelennek meg, elsősorban a hajléktalanoknál tapasztalják az előfordulását, járványszerűen pedig főként a kisiskolások és az óvodások körében terjed.
A vérszívó sokasodása hihetetlenül gyors
A fejtetű könnyen átterjed az egyik emberről a másikra, főként a fejek szoros érintkezése révén, de a széktámlák, fésűk, illetve a hajjal kapcsolatba kerülő tárgyak által is könnyedén terjednek a rovarok.
Az élősködő rendkívül szapora. A serkékből a lárvák 5-8 nap alatt kikelnek és 2-3 héten belül már ivaréretté is válnak. A kifejlett nőstények 1-5 nap alatt lesznek ivarérettek. Az első hónap végére egyetlen nőstény akár 150 utóddal is rendelkezhet.
A fejtetvesség megelőzése és kezelése
A legjobb, ha a tetűnek nem engedsz zöld utat. A megelőzés érdekében legalább az őszi időszakban ajánlott a kislányod hajába olyan hajgumit kötni, amely a természetes illóolajok fokozatos felszabadulásával távol tartja a fejtetveket a gyerekek hajától. Ha pedig már beütött a krach, olyan sampont javasolt beszerezni, amely hajmosás közben elpusztítja a hajtetveket.
Vedd fel a harcot a tetvekkel!
További tetűirtó tippeket korábbi cikkünkben találsz.