Ahogy a csípős reggelek beköszöntenek, egy szelet frissen sült almás pite mellett ülni egy csésze forró teával az igazi kényeztetés. Gyerekkorunk egyik nagyon nagy kedvence. Ám a hagyományos almás pite receptek hozzáadott cukorral és zsírral telítettek, ami nem mindig a legjobb választás az egészség szempontjából hosszútávon.
Szerencsére van egy megoldás: egy egészségesebb, mégis ízletes almás pite recept, ami annyira finom, hogy még a nagyinknak is büszkén elkészíthetjük.
Hozzávalók:
Teljes kiőrlésű tészta (2 kéregből áll):
- 2 csésze teljes kiőrlésű liszt
- 1/2 teáskanál finomtengeri só
- 12 evőkanál hideg, sótlan vaj
- 8-10 evőkanál hideg víz
- 1 evőkanál almaecet
Almás pite töltelék:
- 6-7 csésze szeletelt alma (körülbelül 7 közepes alma)
- 1/3 csésze + 1 evőkanál kókusz cukor vagy édesítőszer
- 2 evőkanál tápióka liszt vagy kukoricakeményítő
- 1 evőkanál őrölt fahéj
- 1 teáskanál vanília kivonat
- 1 evőkanál citromlé
Tetejét lekenjük:
- 1 tojás (felverve)
- 1 evőkanál tej (növényi tej is működik)
Elkészítés:
Pite tészta elkészítés:
1. A fagyasztott vajat kockákra vágjuk és félretesszük.
2. Egy kis tálban öntsünk vízet és tegyünk bele jégkockákat,
3. Egy másik nagy tálban vagy robotgépben keverjük össze a lisztet és a sót. Adjuk hozzá az extra hideg vajat, és addig keverjük, amíg kis vajdarabkák nem lesznek belőlük.
4. Lassan adjunk hozzá körülbelül 5 evőkanál jeges vizet és keverjük össze.
5. Adjunk hozzá almaecetet, és folytassuk a jeges víz hozzáadását, amíg a tészta össze nem áll. (A teljes kiőrlésű lisztes tésztához 12 evőkanál vizet használtam.)
6. Formázzunk a tésztából kerek korongot. Majd vágjuk ketté és formázzuk újra koronggá. Szorosan csomagoljuk be a korongokat műanyag fóliába vagy sütőpapírba, és tegyük vissza a hűtőbe 2 órára, mielőtt kinyújtanánk. A tésztát 2 órán át hűteni kell, hogy ne repedjen meg sütés közben a tészta.
7. Egy a deszkát szórjunk meg liszttel és helyezzük el rajta a korongokat. Óvatosan nyújtsuk ki a pite tésztáját, minden tekercs után negyedfordulattal (szükség szerint szórjunk rá még lisztet), amíg egy 12 hüvelykes kört nem kapunk.
8. Hajtsuk félbe a pite tésztát, majd hozzunk létre egy háromszöget.
Az almás pite töltelék elkészítése:
1. Az almát meghámozzuk és kimagozzuk. Az alma felét felvágjuk, majd lapos oldalával lefelé helyezzük és 1/4 hüvelykes szeletekre vágjuk.
2. A meghámozott almáinkat egy tál citromos vízbe tegyünk, majd folytassuk a szeletelést. Körülbelül 6 csésze almára lesz szükségünk.
3. Keverjük össze a barna cukrot, tápióka liszttel vagy kukoricakeményítővel, fahéjjal, vaníliával és citromlével és tegyük félre. Melegítsük elő a sütőt 180 fokra, amíg az alma pihen a jeges vízben.
4. Hozzáadjuk a tölteléket: Vegyünk almaszeleteket, és kezdjük el az alma kerek oldalát a pitelap széléhez illeszteni, majd az egyik réteggel beledolgozzuk, majd hozzáadjuk a következő réteget.
A rácsos kéreg elkészítése:
1. Lisztezett felületen negyed fordulattal nyújtsuk ki a második korongot, amíg 12 hüvelykes kört nem kapunk. Pizzavágó segítségével szeleteljük fel a tésztát 1/2 hüvelykes darabokra, és kezdjük el a pitetál tetejére helyezni, így rácsos kialakítást hozunk létre; összehúzzuk vagy összecsípjük a tésztát a kéreg széléhez.
Sütés: A tészta tetejét megkenjük tojássárgájával, és ízlés szerint megszórjuk durva cukorral. Helyezzük a piteformát a sütőlapra, és fedő nélkül süssük 20 percig 400 fokon. Ezután fedjük le a lepényt alufóliával vagy a széleit pitevédővel, csökkentse a sütő hőmérsékletét 375 fokon, és folytassuk a sütést 30-35 percig – a héjának aranybarnának , az almának pedig puhának kell lennie.
Hűtés: Vegyük ki a pitét a sütőből, és hagyjuk teljesen kihűlni – körülbelül 3-4 órát vesz igénybe.
Jó étvágyat kívánunk hozzá!