Főoldal / Praktikus megoldások / A 7 leggyakoribb hiba, amitől tönkremegy a ruhád (és a mosógéped is)
Mosás.

A 7 leggyakoribb hiba, amitől tönkremegy a ruhád (és a mosógéped is)

A mosógép az egyik legnagyobb segítség a háztartásban – mégis sokan olyan hibákat követnek el a használatakor, amelyek nemcsak a ruhákat, hanem magát a gépet is tönkretehetik. Ezek a hibák nem látványosak azonnal, de hónapok vagy évek alatt súlyos problémákat okozhatnak.

Megmutatjuk a 7 leggyakoribb mosási hibát, és gyakorlati megoldásokat is adunk mindegyikre, melyekkel pénzt, időt és sok bosszúságot spórolhatsz meg.

1. Túl sok mosószert használsz – és nem is tudsz róla

Mi a probléma?

Sokan úgy gondolják: „Minél több a mosószer, annál tisztább a ruha.” Ez azonban nemhogy nem segít, hanem kifejezetten árt. A túl sok mosószert a gép nem tudja teljesen kiöblíteni, így az a dobban, a szűrőben és a gumitömítésekben lerakódik. Ez vízkőképződéshez, dohos szagokhoz és baktériumtelepekhez vezethet. Ráadásul így a ruhák is irritáló maradványokat hordozhatnak, ami bőrkiütést vagy viszketést okozhat az érzékenyebb családtagoknak.

Megoldás:

  • Tartsd be a mosószer adagolási útmutatóját! Valójában a legtöbb mosógép kevesebb mosószerrel is kiválóan dolgozik, főleg, ha nem extrém szennyezettek a ruhák.
  • Használj mérőpoharat vagy adagolókapszulát, így nem lesz túladagolás.

2. Nyitva hagyott cipzárak és kapcsok – titkos ruhagyilkosok

Mi a probléma?

Ha cipzárakat, melltartókapcsokat vagy tépőzáras részeket nyitva hagysz, ezek a fémrészek a centrifugálás közben karcolják a mosógép dobját, felsértik a finomabb ruhákat, vagy szálhúzódást okoznak. Egy-egy ilyen akció tönkreteheti a kedvenc ruhádat, vagy drágább esetben a dob cseréjét is okozhatja.

Megoldás:

  • Minden cipzárt húzz be, minden melltartót kapcsolj össze!
  • Finom anyagokat (pl. selyem, csipke, melltartó) mosóhálóba téve moss.
  • A melltartó merevítője különösen veszélyes – ha kiszakad, beakadhat a dobba vagy a szűrőbe is.

3. Koszos mosógép – amitől a ruháid is büdösek lesznek

Mi a probléma?

Bár a mosógép tisztítja a ruhákat, önmagát nem takarítja ki. A dobban, a gumitömítések mögött, a mosószeradagolóban és a szűrőben lerakódások, vízkő, mosószermaradvány és baktériumok gyűlnek össze. Ez szagokat, szürkés foltokat okoz a ruhákon, és végül a gép teljesítménye is romlik.

Megoldás:

  • Havonta egyszer indíts egy 90°C-os üres mosást mosógép-tisztítóval.
  • Tisztítsd meg a szűrőt 1-2 havonta: ebben gyakran megmaradt gombostű, hajcsat, kavics vagy érmék is megbújhatnak.
  • A gumitömítést töröld át puha kendővel és ecetes vízzel, valamint ne feledkezz meg a mosószeradagoló kihúzható rekeszéről sem!
  • Próbáld ki a Splash szuperfehérítőt, amely segít a foltok eltüntetésében, és fehérebbé varázsolja a fehérneműket és ingeket.

4. Rossz hőfokon mosol – ruharomboló rutin

Mi a probléma?

Sokan megszokásból 60 vagy 90 fokon mosnak, de ez tönkreteheti a ruhák anyagát. A gyapjú összezsugorodik, a szintetikus szálak eldeformálódnak, a színek kifakulnak. Nem mellesleg a magas hőfok felesleges energiát is fogyaszt.

Megoldás:

  • Olvasd el a ruhák címkéjét! 30–40°C általában elég a mindennapi ruhákhoz.
  • Külön kezelendő a gyapjú, selyem és sportruházat – ezekhez érdemes külön programot is választani.
  • Színfogó kendőkkel megelőzheted a színek keveredését, így nem kell túl forrón mosnod.
  • Tipp: Próbáld ki a Maxin Univerzális mosógélt, ami alacsony hőfokon is hatékonyan tisztít, eltávolítja a makacs foltokat.

5. Túlpakolod a dobot – és ez többe kerül, mint gondolnád

Mi a probléma?

Ha túlpakolod a dobot, a víz és a mosószer nem jut el mindenhová, a ruhák félig koszosak maradhatnak. Emellett a túlterhelés rongálja a dob felfüggesztését és a csapágyakat, ami komoly javítást igényelhet.

Megoldás:

  • A dob legyen csak kb. 80%-ig megtöltve – a „teniszlabda-trükk”: ha beleférne még egy teniszlabda, jó vagy.
  • Ne nyomd össze a ruhákat – ha alig tudod becsukni az ajtót, az már sok.
  • Takarókat, nagyméretű anyagokat külön programmal és külön töltettel moss.

6. Azonnal bezárod a mosógép ajtaját mosás után – penészgyár lesz belőle

Mi a probléma?

A mosógép mosás után belül nedves marad. Ha azonnal becsukod az ajtót, a nedves, meleg környezet ideális terepet ad a penésznek és dohszagnak. Ez a következő mosáskor átmehet a ruhákra is, ami különösen kellemetlen lehet ágyneműknél vagy törölközőknél.

Megoldás:

  • Hagyd nyitva a mosógép ajtaját néhány percig, hogy kiszáradjon..
  • A mosószeres rekeszt is húzd ki egy kicsit, hadd száradjon.

7. Házi praktikákat kombinálsz – veszélyes is lehet

Mi a probléma?

Sokan próbálkoznak ecettel, szódabikarbónával, illóolajjal, mert ezek természetesek. De ha ezeket nem megfelelő arányban vagy együtt használod (pl. ecet + klóros fertőtlenítő), akkor kémiai reakció jöhet létre, amely károsítja a gépet, vagy irritálhatja a bőröd.

Megoldás:

  • Ne keverj különböző házi szereket. Vagy bízd magad bevált természetes mosószerekre, amiket kifejezetten mosógéphez fejlesztettek.
  • Ha mégis DIY-mosószert használsz, mindig próbáld ki egy tesztmosásban.
  • A gyermekek ruhájához és az érzékeny bőrű családtagokhoz kíméletes, allergénmentes mosószert válassz.

Ezek a gyakori hibák sok háztartásban előfordulnak – de egy kis tudatossággal elkerülhetők. Egy jól karbantartott mosógép akár 10–15 évig is kiválóan működhet, és a ruháid is frissebbek, puhábbak maradnak. Ha szeretnél megbízható mosószereket a mosáshoz, nézz szét a praktikusbolt.hu webshopon.

Nézd meg ezt is!

Alumíniummentes dezodor.

Parabénmentes, allergénmentes, alumíniummentes – mit jelentenek ezek? 

A parabénmentes, allergénmentes, és alumíniummentes kifejezések ma már elterjedtek a kozmetikai termékek, különösen a dezodorok …