Tudjuk, hogy a hosszú nyári vakáció után sosem könnyű elővenni a tankönyvet és nekiállni tanulni – nemcsak a gyereknek, de még a szülőknek sem. Hogy ne vitákkal teljenek az iskolakezdés utáni délutánok, és jobban menjen a tanulás, hoztunk néhány szuper tanulást segítő praktikát, amelyet szülőként kicsi és nagy gyerekeidnél is egyaránt bevethetsz.
Tanulást segítő praktikák, amik beválhatnak
1.Az ismétlés a tudás atyja! Neurobiológiai szempontból nagyon hasznos megismételni a már tanult anyagokat, mielőtt új ismeretekre térnénk át. Hívd fel erre gyermeked figyelmét és segíts a hatékony ismétlésben.
2. Teremts tanulásra alkalmas környezetet! Az íróasztal és a kényelmes szék a megfelelő tanulási környezet alapja, de ugyanilyen fontos, hogy a gyermek jól érezze magát a szobájában. Kerüld a zavaró tényezőket, és ügyelj arra, hogy a testvérek ne játsszanak a szobában tanulás közben! A tévét, zenét ki kell kapcsolni, még akkor is, ha gyermeked úgy gondolja, hogy ez segít neki a tanulásban.
3. Vizuális segédeszközök sokat tudnak segíteni a tanulásban, emlékezésben. Legyen szó papírból kivágott háromszögről vagy reggelinél a tányéron lévő falatkákról, ha egy matematikai számítást szemléltetsz, az nagyban növeli a tanulás értékét.
4. Ha a gyerkőcök már nagyobbak lesznek, a saját környezetükben szeretnének tanulni, fontos hogy ne zavard meg őket kérdésekkel és hagyd, hogy ők osszák be az idejüket.
5. Ha szükséges, segíts beütemezni a tanulást, különösen, ha nagyobb mennyiségű tananyagból dolgozatokat kell írni. Segíts megtervezni, hogy a dolgozatig hátralevő napokra, hogyan lehet okosan elosztani a tanulnivalókat.
De vajon mikor a legjobb leülni tanulni?
A biológiai ritmusok személyenként változnak, ezért erre a kérdésre nincs általános válasz. Ugyanakkor egy tanulmány azt mutatta ki, hogy alvás közben a tanultak leülepednek. Ez azt jelenti, hogy a tanulást ideális esetben egy pihentető alvás, szunyókálás vagy pihenőidő követi. De általánosságban a reggeli és kora esti órákban működik a leghatékonyabban az agy.