Te is utálsz vasalni? Bosszant, hogy hiába görnyedsz a vasalódeszka fölött órákat, a makacs gyűrődésektől mégsem tudsz megszabadulni? Nem vagy ezzel egyedül! A vasalástól sok háziasszony a falra tudna mászni, pedig ez a munkafolyamat könnyedén leegyszerűsíthető, amennyiben a megfelelő fortélyokat ismerjük. Most ezekből hoztunk el néhányat.
1. Nedvesítsük be az anyagot!
A száraz ruhák vasalása nemcsak sokáig tart, de még gyűrődések is maradnak utána. A vasaló gőzölős funkcióját mindenképp érdemes bevetni.
Ha nincs gőzölős vasalónk, használjunk virágpermetezőt, vagy vasaljuk ki a ruhákat egy-két órával a teregetés után, amikor még kissé nyirkosak. Így rengeteg idő és energia takarítható meg, hiszen nem kell nagy erőt kifejteni, a forróság és a gőz helyettünk dolgozik.
2. Figyeljünk a hőfokra!
A pamutot és a lent bátran vasalhatjuk magas hőfokon. De a szintetikus anyagokat és a selymet mindenképp csak alacsony hőmérsékleten, a gyapjút pedig közepes hőfokon vasaljuk. Ahhoz, hogy az anyagok biztosan ne fényesedjenek ki, kifordítva érdemes vasalni őket, de persze vasalóruha is használható.
3. Gyorsítsuk fel a folyamatokat!
A nagyobb darabokat – pl. abrosz, takaróhuzat stb. – bátran hajtsuk ketté, és vasaljuk ki előbb az egyik, majd a másik oldalát. Így a nagyobb darabokkal is gyorsan lehet bánni!
4. Dolgozzunk ki egy sorrendet!
Mindig a nehezebb részekkel kezdjük a vasalást! A gallér, az ujjak és a kézelő simaságáról gondoskodjunk, majd csak ezután jöjjön a nagyobb rész. Amíg a körülményesebb részekkel bíbelődünk, a nagy felület nem gyűrődik össze.
5. Csak óvatosan a frissen vasalt ruhával!
A frissen vasalt ruha könnyen gyűrődik, ezért a legjobb döntés, ha azonnal vállfára tesszük, hogy a makacs gyűrődések semmiképp se térjenek pillanatokon belül vissza. Ne tegyük székre, főként ne fából készültre, mivel a felmelegített ruha könnyen elszíneződhet.