Főoldal / Házi Praktikák ! / Mitől fehéredik ki a virágföld a cserépben?
virágföld

Mitől fehéredik ki a virágföld a cserépben?

Gyönyörűek a szobanövényeid, de az összképet elcsúfítja valami? Bármit teszel, a virágföld felszíne mindig kifehéredik? Nem vagy ezzel egyedül! 

Gyakorlatilag minden kezdő kertész találkozott már ezzel a problémával, aminek hátterében több ok is meghúzódhat. Nézzük, hogy pontosan mik ezek, és hogyan érhetjük el, hogy ismét szép barna legyen a virágföld!

Előfordulhat, hogy csak ártalmatlan lerakódásokról van szó!

Idővel a műtrágyában és magában a vízben található só és mész kiülhet a virágföld felszínére. Ezek a lerakódások gyorsabban jelentkeznek, amennyiben alulról öntözzük a növényt, de ahogy telik az idő, ezek az öntözési módtól függetlenül is összegyűlhetnek a talajon. Az üledék könnyen felismerhető arról, hogy állaga száraz és morzsálódó. 

Újra szép barna lehet a virágföld, ha egyszerűen eltávolítjuk a talaj felső rétegét – amelyben az ásványi maradványok találhatók – és friss földdel pótoljuk azt. 

virágföld

A lerakódás állagára nagyon kell figyelni!

Amennyiben a fehér réteg állaga vattaszerű, a szaga pedig dohos, azonnali beavatkozásra van szükség, ugyanis ebben az esetben már penészről van szó. A penész amellett, hogy nem jó látvány, árthat a növényeknek, sőt akár a saját és családunk egészségének is. 

Bizonyos mennyiségű penészt minden virágföld tartalmaz, amivel nincs is probléma, ugyanis fontos szerepe van: természetes módon lebontja a szerves anyagokat és trágyázza a talajt. Viszont a túlzott elterjedése, amikor már jól láthatóan megjelenik a virágföld felszínén, az már egyáltalán nincs rendben. Ez gyakran annak a jele, hogy a növény túl van öntözve, a talaja állandóan nedves. A penész a túlságosan párás levegőjű lakásban nagyobb eséllyel jelenik meg és terjed el.

virágföld

A legegyszerűbb megoldás a penész eltüntetésére, ha a növényt új földbe ültetjük át. A visszaültetés előtt mindenképp tisztítsuk meg a cserepet, mivel a spórák az edényre is rátapadhatnak. Ezután mindenképp figyeljünk arra, hogy semmi esetre se öntözzük túl a növényt. Minden locsolás után hagyjuk kicsit kiszáradni a földet, majd ezután pótoljuk a vizet. 

Most pedig menjünk egy kört, és nézzük át szobanövényeink földjét, hogy mind a virágok, mind a saját magunk egészsége garantálva legyen!

Nézd meg ezt is!

Sütőtökös receptek

5 egyszerű sütőtökös recept, amit imádni fogsz

A sütőtök az őszi-téli szezon egyik legkedveltebb alapanyaga: nemcsak finom, de egészséges és számos fogás …