Főoldal / Életmód / Száraz vagy túlságosan párás a levegő a lakásban? Veszélyben az egészséged!
párás

Száraz vagy túlságosan párás a levegő a lakásban? Veszélyben az egészséged!

A túl magas, túl alacsony páratartalom egyaránt káros hatással van az egészségünkre. A páratartalomtól függ a hőérzetünk, továbbá ez befolyásolja a környezetünkben élő kórokozók, illetve az allergén mikroorganizmusok számát is.  

Az egészséges ember számára a 40-60 százalékos relatív páratartalmú levegő az ideális. 

De nézzük külön-külön, milyen egészségügyi kockázatokkal járhat a túlságosan párás vagy száraz levegő és hogyan szabadulhatunk meg a problémától. 

Miből láthatjuk és mit tegyünk, ha túlságosan párás a lakás?

A párás ablaküvegek és a penészfoltok nem csupán zavaróak, de egyértelműen jelzik a levegő magas páratartalmát is. 

Az otthonokban előforduló két leggyakoribb allergén a háziporatka és a penészgomba előszeretettel jelennek meg, majd szaporodnak el magas páratartalmú helyiségekben. Az arra érzékenyeknél ebben a környezetben megnövekedhetnek az asztmás, ekcémás és szénanáthás tünetek. De a nem megfelelő páratartalom a baktériumok, vírusok életképességét is befolyásolja, ugyanis ezek közül egynéhány, magasabb páratartalom mellett fertőzőképesebb. 

A páratartalom csökkentése érdekében mindenképp javasolt többet szellőztetni, szellőztetőrendszert kialakítatni, a vizes ruhákat lehetőség szerint a lakáson kívül teregetni, illetve egy páramentesítő készüléket beszerezni. 

párás

Mi jelzi a száraz levegőt és miként inthetünk búcsút neki?

Ébredtél már kicserepesedett szájjal, köhögési ingerrel, esetleg száraz orrnyálkahártyával? Ha gondolkodás nélkül rávágtad, hogy IGEN, akkor nem kérdéses, túlságosan alacsony a páratartalom a lakásodban!

A felsorolt tünetek mellett fontos megemlíteni még, hogy a szemviszketés, a száraz, viszkető bőr, a bőrpír, illetve a légúti allergiás tünetek felerősödése egyaránt jelentkezhetnek egy száraz lakásban. 

A kellemetlenségektől a legegyszerűbben úgy szabadulhatsz meg, ha vásárolsz egy párásító gépet, illetve olyan növényeket szerzel be, amelyek párásító hatással bírnak – ilyen például a fikusz és a korallvirág. 

párás

Tégy azért, hogy a mindennapjaidat egészséges környezetben éld, tedd ideálissá otthonod levegőjét!

Nézd meg ezt is!

Gyors és egyszerű vacsora ötlet, amit mindenki imádni fog!

Gyors, ízletes és egyszerű vacsorát keresel? Akkor próbáld ki ezt a sült csirkemell-pennés tésztát! Az …