A zöld szemléletet, a környezettudatos attitűdöt egyre többen a magukénak vallják. Ha te is közéjük tartozol, mindenképp ismerned kell az alábbi praktikákat, vásárlási szokásokat. Nézzük is, mit kell megváltoztatnod mindennapjaidban azért, hogy tudatos vásárlónak mondhasd magad.
1. tipp: Kevesebb műanyagot vásárolj!
Törekedj arra, hogy olyan termékeket szerezz be, amelyek becsomagolása során a műanyag minimalizálva lett. Vásárolj újrahasznosított, nagy vagy utántöltős kiszereléseket. Utóbbi verzió akár 70%-kal is kevesebb műanyagot tartalmazhat, mintha megvennéd a terméket, mondjuk egy szappant, a normál csomagolásában. A vásárláshoz pedig mindig vigyél magaddal saját szatyort, kerüld el a műanyagzacskók felhalmozását.
2. tipp: Természetes tisztítószereket szerezz be!
Amikor a tisztítószeres polcokhoz érsz, semmiképp ne azt vedd figyelembe, hogy melyiken írja nagyobb betűkkel az ígért eredményt. Figyelj inkább arra, hogy melyik az, amelyik természetes anyagokból lett előállítva, és a takarítást tedd vegyszermentessé. Ugyanis a lefolyóba kerülő vegyszerek beszivároghatnak a talajba, amely hosszú távon mind az ember, mind a Föld egészségére rendkívül káros.
3. tipp: Vásárolj a közelből!
A boltokban rengeteg olyan terméket találni, amelyek akár több ezer kilométereket tettek meg, míg végül a polcokon kötöttek ki. A termékek szállítása – főként a légi és a közúti – hihetetlen mértékű környezetszennyezéssel jár. Figyelj arra, hogy ezt semmiképp se támogasd. Ha van választási lehetőséged, inkább sétálj vagy biciklizz el a közeli piacra, hogy hazai termelőktől vásárolhass, a boltokban pedig nézz rá a címkére, hogy milyen utat járt be az adott élelmiszer, mielőtt a kosaradba helyeznéd.
4. tipp: Csak azt vedd meg, amire valóban szükséged van!
Egyszerűnek tűnő tanács, a betartása viszont annál nehezebb. Gondolj csak bele: hány megromlott, el nem fogyasztott étel végezte már a kukában, hány használati tárgy porosodik évek óta a polcokon és hány sosem viselt ruha várakozik a szekrényben? Gondold át, hogy mire van szükséged és azt vedd meg, aminek később hasznát veszed. A pazarlás az egyik legfőbb környezetszennyezés!
Ha azt szeretnéd, hogy a környezetvédelem ne csak a saját, hanem gyermeked szívügye is legyen, mutass példát, csomagold zöldbe az uzsonnáját!