Először is érdemes tisztában lenni azzal, hogy hogyan keletkezik a penészgomba.
A penészgomba spórája szinte mintha lesben állna, várja a számára előnyös feltételeket, attól függetlenül, hogy a lakás jól van-e hőszigetelve vagy sem. Persze gyakoribb az előfordulása rosszul fűtött vagy hibásan hőszigetelt lakásokban, házakban.
Mire érdemes odafigyelni, ha el szeretnénk kerülni a penészt?
Ne legyen alacsony a fal felületi hőmérséklete és ne keveredjen ez magas páratartalommal. E kettő egyvelege az amire a penészgomba spórák berakják a Kool and the gang Celebration című dalát, és bulizni kezdenek, mert lehetőségük lesz terjeszkedni.
Általános tévhit a penész eltüntetésével kapcsolatban
Manapság talán az első, amihez nyúlunk, miután felfedeztünk valahol penészt a lakásban (nem, nem az alkohol, hogy bánatunkban igyunk :D), azok a penészölő szerek. Esetleg megpróbáljuk az elején letörölni a penészt a falról, de újraképződik, utána pedig a helyzet csak egyre rosszabbá válik, és leomlik (igen, omlik) a festék és a vakolat. Utána pedig elé tehetünk egy szobanövényt, vagy rátolhatunk egy bútort, de ezzel csak tetőzzük a problémát. Sajnos (és most kapaszkodjatok viszont egy koktélba) a megoldás ennél költségesebb lesz, ugyanis gyakran a lakás vagy ház szerkezeti elemeinek hibái tehetnek alapjában véve az egészről, és ez esetben, bizony újra kell szigetelni a falakat.
Van megoldás!
Itt az ideje, hogy tegyünk penész esetén valamit a párával, ugyanis ki gondolná, de egy család, akár 10-14 liter párát is képes termelni csupán egy nap leforgása alatt, nemcsak légzéssel, de izzadással is. Előidézhetjük a ruhaszárítással, főzéssel, több párát keltő tevékenységgel, de a lényeg, hogy ez bizony nem tesz jót a rosszul szigetelt falnak. Amennyiben lehetőségünk van rá, érdemes ilyenkor párátlanítót használni. Ilyen esetekre ajánljuk a Bolaseca páramentesítő készüléket, mely illatmentes, tablettával működik és szinte bármilyen helyiségben alkalmazható.