Főoldal / Gyereknevelés / A nagy sportágválasztó – mikor és mit sportoljon a gyerek?
gyerek

A nagy sportágválasztó – mikor és mit sportoljon a gyerek?

A gyerekek életében nagyon fontos, hogy sportoljanak. A testmozgás nemcsak hobbiként jó, de a gyerkőcök jövőjét, személyiségfejlődését is nagyban befolyásolja. A sport mind a fizikai-, mind a szellemi állapotra építő hatással van.

Válassz minden szempontból megfelelő sportot gyermekednek!

Összeszedtünk néhány szempontot, amiket érdemes figyelembe venni, mielőtt kiválasztanád a gyerek számára a megfelelő mozgásformát. Egy elhibázott döntéssel rengeteget lehet ártani. Amennyiben egy olyan sportágat választasz, amely nem nyeri el a gyerek tetszését, akár örökre el is veheted a kedvét a testmozgástól. De nézzük is, hogyan kerülhető el ez!

1. Mit szeretne a gyerek?

Sokan esnek abba a hibába, hogy a saját álmaikat akarják megvalósítani a gyerekek életében. Ehelyett, gondolj bele mi lenne az ami tényleg gyermekedhez illik, és élvezné is. A választás során testi adottságait, illetve véleményét is vedd figyelembe. Üljetek le, és beszélgessetek a sportágakról, mesélj neki róluk, ismertesd a lehetőségeit.

Néhány szuper sport gyermekek részére: labdarúgás, atlétika, kézilabda, jégkorong, vízilabda, kajak-kenu, úszás, műkorcsolya, vívás. De persze a végtelenségig sorolhatnánk a szóba jöhető mozgásformákat. 

Ha a gyerek döntött, tegyetek egy próbát a választott sporttal. Ha fel szeretné adni, biztasd – hiszen nem jó, ha azt szokja meg, hogy mindent azonnal, az első nehézségnél abba kell hagyni –, de ha semmiképp nem szereti meg, ne erőltesd. Inkább engedd, hogy egy testhezállóbb sportban is kipróbálhassa magát. 

2. Hány évesen kezdhető?

Sokszor hallani, hogy a sportot nem lehet elég korán kezdeni, mert egyes mozgásformák sokkal jobban elsajátíthatók gyerekkorban. De az, hogy pontosan hány évesen lehet belevágni egy-egy sportágba, mindig az adott sporttól függ. Ezért érdemes először utánanézni, hogy a választott testmozgást pontosan hány éves korban javasolt elkezdeni.

gyerek

3. Mennyibe kerül?

Igen, ez is egy fontos szempont mielőtt még a gyerek bármibe belevágna. Hiszen rengeteg olyan sport van, amelyhez drága eszközöket, felszereléseket kell beszerezni. Lehet, hogy egy profi teniszezőt szeretnél faragni a gyerkőcből, de mivel ez idővel akár évente több millió forintot is felemészthet, nem biztos, hogy ez a legjobb választás. Jobb időben megfontolni ezt, mint utólag csalódást okozni a gyereknek. 

4. Milyen távolságra van?

Főleg amikor még egy kis apróságról van szó, ez döntő szempont lehet, hiszen ki más vinné edzésre a gyereket, mint a szülő? És akkor még nem is beszélünk a versenyekről, meccsekről. Nézd meg, hogy az adott kerületben, térségben milyen sportolási lehetőségek vannak. Mégiscsak kényelmesebb eleinte a közeli klubhoz vinni a gyereket. A későbbiekben ha folytatni fogja, már úgyis járhat egyedül is.

gyerek

5. Csapat vagy egyéni sport?

Igazából nincs megfelelő válasz erre a kérdésre, ugyanis mindkettő hozzájárul a gyerek fejlődéséhez. A csapatsportok megtanítják a beilleszkedést, az egyéni sportok pedig önmegvalósításra és fegyelmezettség sarkallnak.

Ne feledjük: mindig az a legjobb sport, amit a gyerek valóban élvezettel végez!

Nézd meg ezt is!

Téli bőrápolás.

A bőrápolás fontossága ősszel: Hogyan készüljünk fel a télre?

Az őszi időszak különleges kihívások elé állítja a bőrünket: a hűvös, szeles idő, a csökkenő …