Főoldal / Életmód / Túlságosan párás a levegő az otthonodban? Minden nappal egyre nagyobb esélyed van a megbetegedésre!
levegő

Túlságosan párás a levegő az otthonodban? Minden nappal egyre nagyobb esélyed van a megbetegedésre!

A fűtési szezon beköszöntével egyidejűleg sok lakásban felüti a fejét a penész. A magas páratartalom miatt, jellemzően a sarkokban megjelenő penészes elszíneződés nemcsak esztétikailag zavaró, hanem számos komoly betegség forrása is lehet. 

A náthás-, hurutos megbetegedésekért szinte kivétel nélkül a baktériumokat és vírusokat okoljuk. Az egészségügyi problémák kialakulásában azonban a lakáson belüli levegő minősége is fontos szerepet játszik. 

A túlzott párásodást a háziporatka és a penészgomba is kedveli!

A túlzott párásodás kedvez mind a háziporatka, mind a penészgomba megjelenésének. Ezek egészségkárosító hatása nem kétséges, számos vizsgálat igazolta már. Bizonyított tény például, hogy a penészgomba hatására nő a gyerekek körében a visszatérő, ziháló légzés gyakorisága. De a gombaspórák, illetve poratkák köhögést, mellkasi- és izomfájdalmakat  is okozhatnak, illetve allergiás reakciót és asztmát is kiválthatnak.  

Milyen az ideális levegő? 

A levegő ideális páratartalma 40-60 százalék között mozog. 

Jó tudni: ahogy a túlságosan párás, úgy a kelleténél szárazabb levegő sem egészséges. A lakások száraz levegőjétől a légutak kiszáradhatnak, köhögés léphet fel, a komfortérzet csökkenhet, illetve nőhet a  légúti fertőzések kockázata. 

Hogyan lehet megküzdeni a párával? 

Számos tevékenységünk következtében keletkezik pára. A lélegzetvétel, a főzés, a mosogatás, a teregetés, a fürdés, a növények locsolása által folyamatosan növeljük a lakásban lévő pára mennyiségét. Persze korábban sem volt ez másként, azonban a modern építészeti megoldások miatt keletkező pára nem tud kiszabadulni a lakásból. 

A régi típusú ablakok biztosították a lakás megfelelő szellőzését, azonban az új, jól záródó, jó hőszigetelésű ablakok ezt meggátolják. Ráadásul elterjedt a házak külső szigetelése is, ami szintén korlátozza a levegő mozgását. A zárt térben képződő pára nem tud eltávozni, így a hidegebb felületeken lecsapódik. Ennek eredménye a gyöngyöző pára az ablakokon, illetve az épületek sarkaiban lecsapódó nedvesség miatt kialakuló penész. 

A túlzott párával azonban fel lehet venni a harcot!  

A rendszeres szellőztetés, az odafigyelés, illetve a páramentesítő készülékek használatával megfelelő mederben tartható a páraszint. A lehetséges megoldásokról ITT olvashatsz többet!

levegő

Nézd meg ezt is!

Gyors és egyszerű vacsora ötlet, amit mindenki imádni fog!

Gyors, ízletes és egyszerű vacsorát keresel? Akkor próbáld ki ezt a sült csirkemell-pennés tésztát! Az …